NAS

Mutfak Dolapları

Mutfak Dolabı yaptırırken öncelikle vermeniz gereken karar dolaplarınızın ve mutfak tezgâhınızın yapımında hangi malzemenin kullanılacağıdır.

Dolapların ana gövdelerinde ve kapak kısımlarında farklı malzemeler kullanılabilir gövdede kullanılabilecek en kaliteli malzeme MDF malzemesidir. Çekmecelerin ve kapakların kapanış hızı çok önemlidir.

Hızlıca kapattığınızda bile, frenleme sistemi sayesinde yavaşça kapanmayı sağlayan menteşeler seçmelisiniz (çok önemli). Bu tür menteşeler dolabın ömrünü uzatır.

Suntalama oranla daha ince ve sert yonga levhadan oluşan,yüzeyi melamin kaplı,suya ve rutubete daha dayanıklı bir malzemedir. Mutfak dolap kapak ölçülerine göre kesilerek kanar kısımları 1 mm kalınlığında pvc ile kaplanarak kapak elde edilir. Çeşitli renk seçenekleri arasında düz renkler ahşap desenli renkler parlak veya mat olarak mevcuttur. Fiyat olarak suntalamdan daha pahalı ve kalitelidir.

Mutfak dolaplarında kullanılan membran kapakların özellikleri arasında en önemlisi renk ve model olarak seçeneklerin çok olmasıdır. Membran kapakların üzerine yapılan kaplamaların yapılış şekline bağlı olarak, sonrasında kapakların üzerine istenilen farklı motif şekilleri verilebilmektedir. Bu açıdan membran kapaklar model fazlalığından dolayı mutfak dolabı modellerinde fazlaca tercih edilmektedir. Membran kapak üzerine farklı şekil ve desenlerde motifler verilerek daha farklı tasarımlar yapabilmeye olanak sağlanmaktadır. Renk ve model seçeneği membran kapaklarda neredeyse sınırsız sayıdadır. Tabii bunun yanında hazırlanan membran kapakların yapımında kullanılan malzemelerin kaliteli ve birinci sınıf olmasıda önemlidir. Kalitesiz malzemeden yapılan dolap kapakları zamanla solmakta ve dayanıklılık açısından sıkıntı yaratmaktadır. Kullandığımız membran kapaklarda birinci kalite tutkal ve pvc folyo kullanılmaktadır.

Akrilik kapaklar dayanıklılık açısından elverişli kapaklardandır. Bunun yanında akrilik kapaklar imalatında uygulanan özelliklere bağlı olarak çok fazla motif ve dizayn verilemeyen mutfak kapaklarındandır. Birinci sınıf malzeme ve işleme özelliklerine bağlı olarak kullanım açısından bayağı uzun ömürlü olabilmektedir. Özellikle çizilmeye ve renk solmasına karşı fazlasıyla dayanıklıdır. Sadece akrilik kapaklarda, yüzeyi parlak olan modeller tercih edildiğinde, kapak kuplarının kenarlarının daha fazla silinmesi gerekmektedir. Fakat bunun yanında görünüş konusunda da parlak renkli olan akrilik kapaklar daha şık durmaktadır. Tercihe bağlı olarak mat renklerde hazırlanan akrilik kapaklarda bulunmaktadır. Mat akrilik kapaklar silme sıkıntısınada daha az sebebiyet vermektedir. Parlak olmadıkları için yüzeylerinde oluşabilecek izleri daha az göstermektedir.
Ham mdf üzerine akrilik esaslı lake boya atılarak yapılan kapak çeşididir. İpek mat veya parlak lake boya atılarak boyanır. Renk seçeneği nerdeyse sınırsızdır. İstenilen tonlarda renk ayarlaması yapılabilir. Modelli ve düz kapaklarda uygulanır. Kapak yüzeyine istenilen her türlü model verilebilir. Genellikle Country tarzı mutfaklarda tercih edilir. Fiyat olarak, membran ve akrilik mutfaktan daha pahalıdır.
Örnekler ve görseller ile taşlar arasında kısmi ton farklılıkları olabilir. Her üretim kullanılan kuvarsın yapısal özelliklerini taşır.
Örnekler ve görseller ile taşlar arasında kısmi ton farklılıkları olabilir. Her üretim kullanılan kuvarsın yapısal özelliklerini taşır.